Vitajte, môžete sa zaregistrovaťalebo prihlásiť
0 Ks / 0,00 €
Prihlásenie
Zabudol som svoje heslo Registrácia / Nové konto
Newsletter
Prihláste sa k odberu noviniek a buďte informovaný ako prvý!
Odoslaním formuláru súhlasite so spracovaním osobných údajov
 FACEBOOK
Rozhovor s profesionálnym starejším


,,Hovorí sa, že ženy sú ukecané, ale skúste ukecať mňa!"

Ako sa vyvinula funkcia starejšieho?

Funkcia starejšieho sa vyvinula prirodzene podľa môjho názoru minimálne z dvoch prípadov:

1.Voľakedy boli na kráľovských dvoroch ceremoniári, ktorí zabezpečovali organizačne všetky udalosti, ktoré sa diali na dvoroch, dávali pozor na dodržiavanie dvornej etikety a vo finále celú akciu ako napríklad ples, alebo aj svadbu konferovali. Väčšinou to boli starší muži.

2. Medzi bežným ľudom bolo zaužívané, že najprv si mládenec musel pýtať svoju vyvolenú od jej rodičov, čo však nerobil sám, ale väčšinou to v jeho doprovode robil krstný otec a boli to takzvané pytačky. Potom tak isto krstný otec už v deň svadby robil odobierku z domu rodičov a priviedol snúbencov s ich rodičmi a celou svadobnou ríšou do kostola pred kňaza a odtiaľ na svadobnú hostinu. Tak isto to boli poväčšine starší muži.

Spojením týchto dvoch skutočností dostávame prirodzeným vývinom funkciu starejšieho, ktorej aj názov logicky vyplynul tak ako uvádzam.

Ako ste sa dostali k úlohe starejšieho?

Ako dlhoročný muzikant som mal k tejto úlohe veľmi blízko a prvýkrát ma oslovil môj kolega – muzikant. Na tejto prvej svadbe ma oslovili ďalšie dva páry, ktoré plánovali svadbu a chceli vyžiť moje služby.

Ako dlho sa venujete úlohe starejšieho?

Svadbám z pozície starejšieho sa venujem už 5 rokov.

Aké iné služby okrem starejšieho ponúkate?

Ako som už uviedol, som muzikant  a venujem sa  tejto kombinácii:

-          Starejší + DJ + koordinátorka

urik

Kedy je potrebný starejší na svadbe a ako je to z pohľadu tradičnosti?

Môžem povedať, že väčšinou je zaužívané, že na svadbách starejší je, a je to tak, že keď je svadba nad určitý počet ľudí cca 30 a viac má to aj svoj veľký význam. Je úplne prirodzené, že v deň svadby sú snúbenci napätí, keďže robia vážny krok do života a tak isto aj rodičia, keďže s prípravami je potrebné veľa vecí zabezpečiť. Každý by si mal ten svoj deň skutočne aj užiť a preto už priamo samotný svadobný deň vložiť do rúk niekoho iného, čiže starejšieho. Čo sa týka tradičnosti – je to rôzne podľa krajov a rôznych kútov Slovenska. Niektorí dávajú túto úlohu do rúk krstným otcom iní to zveria do rúk profesionálneho starejšieho. Môžem povedať, že na základe mojich skúseností to už v podstatnej miere preberajú na seba skôr profesionálni starejší ako niekto z rodiny.

Venujete sa len čisto Slovenským alebo aj zahraničným svadbám?

Okrem slovenských sa venujem aj zahraničným svadbám a môžem povedať, že ich za tú dobu bolo dosť. Mal som kombináciu Slovensko – Anglickú, Slovensko – Nemeckú, Slovensko – Americkú, Slovensko – Poľskú, Slovensko - Českú a Slovensko –Španielsku.

Koordinujete si tieto medzinárodné svadby sám?

Z profesionálneho hľadiska koordinovania medzinárodných svadieb spolupracujem s dvoma koordinátorkami – Anglicky hovoriacou Tatianou a Španielsky hovoriacou Michaelou.  Obe sú na profesionálnej úrovni a sme praxou a skúsenosťami zohratý tím.

Zabezpečujete stretnutie so snúbencami ešte pred svadbou?

Ako profesionálny starejší robím v dostatočnom predstihu pred svadbou prípravu v podobe osobného stretnutia a preberiem spolu so snúbencami celú svadbu od začiatku až do konca.

Ja toto stretnutie navrhujem čím skôr, to znamená hoci aj rok pred svadbou, nakoľko na tomto stretnutí si v prvom rade vypočujem predstavy snúbencov, prípadne ich rodičov. Potom spolu preberieme krok po kroku celú svadbu od začiatku po koniec, kde im vysvetľujem aké sú zvyky, aký je ich význam, ako sa dá zrealizovať to, či ono a aké sú možnosti. V dnešnej dobe už nie je svadba iba o tancovaní, jedení a pití, ale ako ja hovorím fantázii sa medze nekladú. Ja osobne veľmi rád nabádam snúbencov k rôznym nápadom, niekedy možno aj dosť uleteným, ale na základe mojich bohatých skúseností im viem povedať že toto sme už robili a je to super, že sa to osvedčilo, alebo toto radšej treba vynechať. Treba zachovať význam zábavy, vtipnosti a hlavne, aby mladomanželia a hostia nezabudli na skvelú atmosféru na svadbe. Na tomto stretnutí sa snažím skĺbiť predstavy a sny snúbencov s tradíciami a navrhujem im rôzne možnosti. Snažím sa im tradície vysvetliť – hlavne tie o ktorých väčšinou ani nevedeli a to všetko v duchu motta Váš deň.

Sú svadby rozdielne z pohľadu zvykov a tradícii na Slovensku?

Čo sa týka zvykov odpoveď je áno aj nie. Áno v tom prípade, že každý kraj má určité špecialitky a nie v tom, že veľa zvykov je tých istých. Akurát  podľa jednotlivých krajov sa trochu líši ich realizácia. Uvediem príklad  - vyberanie do vienka. Začneme od Bratislavy – starejší chodí okolo stolov a hostia prispievajú do vienka mladomanželom, v Trnavskom kraji sa k nemu pridajú prezlečení svadobní hostia za cigáňov a žiadajú výkupné za ženíchovo ´´dieťa´´. Na strednom Slovensku je to vienkový tanec, to znamená, že mladomanželský pár tancuje sólo a každý kto si chce zatancovať prispeje mladomanželom do vienka. No a na východe je to redový tanec, kde nevesta prezlečená v kroji tancuje a každý kto tancuje s ňou jej zaplatí za tanec.
Cepcenie

Čo sa týka mňa osobne- keďže pochádzam zo stredného Slovenska tak sa orientujem viac na západné  a stredné Slovensko. Viac na východ je to trošku aj otázka nárečia. Osobne to považujem za veľmi dôležitú vec a už pri prvom kontakte sa informujem na potrebnú komunikáciu na svadbe. Napríklad ak je svadba na južnom Slovensku, tak pokiaľ by bola vyžadovaná komunikácia v maďarskom jazyku tak poďakujem za záujem, ale ponuku na úlohu starejšieho neprijmem nakoľko maďarský jazyk neovládam a to isté platí aj pre svadby na východnom Slovensku – ak by bola potrebná komunikácia vo východoslovenskom nárečí. Naopak v prípade zahraničných hostí  rád ponúknem svoje služby.

Urik2

Stalo sa Vám na svadbe niečo, na čo stále rád spomínate?

Tých príhod je určite viac a na každej svadbe sa niečo stane, čím je tá svadba výnimočná a neopakovateľná. Napríklad na jednej svadbe pri pýtaní nevesty mi svadobný otec ako prvú alternatívu po otvorení dverí ponúkol krásneho v bielych šatách oblečeného yorkshira. Na ďalšej svadbe sme museli zastaviť celý svadobný sprievod pri  dedinskom pohostinstve, pretože nevesta potrebovala ísť na WC a zhodou okolností v pohostinstve bol práve smútočný kar. Takže aj takéto smutno – veselé príhody sa stávajú.

Urik3


Akoby  ste prácu starejšieho zhrnuli?

Aby som to teda zhrnul, už len  osobným stretnutím ponúkam ako profesionálny starejší oveľa viac ako keby túto úlohu dali niekomu z rodiny.

Ďalší dôležitý aspekt, aspoň z môjho hľadiska, je taká zaujímavá otázka, ktorú odporúčam, aby si snúbenci položili: Keď niekoho pozývate na svoju svadbu, želáte si, aby sa tento človek príjemne cítil, uvoľnil a zabavil, alebo na neho dáte zodpovednosť a tým si Váš deň neužije, pretože bude v strese a na Vašu svadbu si bude spomínať ako nie na príjemnú udalosť?

Povedzme si otvorene ďalšiu vec. Nie je až také jednoduché postaviť sa tvárou tvár hoci pred 30 ľudí a plynulo hovoriť, zabávať a organizovať týchto ľudí hoci je to Vaša rodina, hoci sú to Vaši priatelia.  Takýto človek musí mať v sebe prirodzene trochu exhibicionizmu a je dobré ak sa vie v určitých situáciách odosobniť. Napríklad ak treba čosi povedať v prípade, že už nemáte niektorého zo svadobných rodičov, vtedy sa môže hlas zaseknúť hlboko v hrdle a je ťažké zvládnuť takú situáciu.

No a dokončím to tým, že funkcia starejšieho nie je len o tvorení zábavy, ale aj o organizácii svadby, sledovania dohodnutých časov a rôznych činností. Čiže ak je tradičná svadba tak ju robím tradičným spôsobom so zvykmi, a ak je moderná svadba tak ju aj moderne ponímam a prispôsobujem. Spoločne s mladomanželmi robíme veci, ktoré by zasa asi neboli úplne vhodné na tradičnú svadbu.

Úlohou starejšieho je navrhnúť a naplánovať so snúbencami celú svadbu. Ďalej počas svadby robiť zábavu, organizovať činnosti a sledovať, prípadne koordinovať všetky časové aktivity. Jednoducho byť pravou rukou mladomanželov.

Na svadbe bez starejšieho musia všetky tieto úlohy dať mladomanželia na starosti niekomu z rodiny a väčšinou to musia zveriť viacerým osobám, keďže sú to úlohy na ´´plný´´ úväzok.

To je podstatný rozdiel svadby so starejším a bez starejšieho.

Pánovi Jozefovi Uríkovi ďakujeme za vyčerpávajúci rozhovor. Dúfame, že sme Vám aspoň trošičku priblížili úlohu starejšieho na svadbe.

Ak máte ďalšie otázky, môžete využiť našu diskusiu pod článkom.

Kontakt na pána Uríka:

skype: tauruspd1

email: starejsi@vasden.sk

Váš team Special Moments

Cena od 0
do 0
Kontaktujte nás
Special Moments s.r.o.
Čajkovského 43, P.O.Box 20
917 08 Trnava, Slovensko
+421(0)944 142 335
objednavka@specialmoments.sk,specialforfans@gmail.com
tanyamimisk, 09:00 - 18:00
Skupina menu pätička
©2024 www.www.specialmoments.sk, všetky práva vyhradené
web dizajn a programovanie webdizajn.glirp.sk